KANLI LEKE “ADOLF HİTLER”

0
8

 

Bazı konularda hiçbir ilgimiz olmamasına rağmen o konu hakkında bazı şeyler biliriz. Tarih konusunda da birçoğumuz bazı tarihi kişisel karakterleri eminim ki biliyordur. Fakat hayatları hakkında hiçbir fikrimiz olmayabilir. Eminim birçoğunuz Hitleri tanıyordur fakat geçtiği yolları bilmiyordur. Merak etmeyin bu yazıdan sonra olacak.

 

1 – Çocukluğu ve okul dönemi:

 

Hitler, 1889 yılında Adolphus HITLER adıyla o dönemin Avusturya-Macaristan topraklarının küçük bir kasabasında doğdu. Babası orta kademe Avusturyalı bir gümrük memuruydu ve çok para kazanmasa da çok hovarda bir tarzı vardı. Yaşlı ve zengin bir kadınla evlendi, evlilikten hemen sonra gizli ilişkilere sahip olmaya başladı. Bu ilişkilerden biri ev hizmetçisiyleydi. Metresiyle birlikte olmak için hasta ve yaşlı karısını terk etti, fakat dönemin Katolik Kilisesi boşanmalarına izin vermedi ve o karısının ölmesi beklerken bir çocuk yaptı. Hemen sonra karısı öldü ve metresiyle evlenip bir çocuk daha yaptı. Bu sefer ise karısı hastalanınca genç kuzenini işe aldı. Karısı ölünce karısına bakan kuzeni, Klara’dan bir çocuk yaptı. Klara’nın tam 3 çocuğunu toprağa verildi ve 4. Çocuk, Adolf Hitler yani Adolphus dünyaya geldi ve 2 tane kardeşi oldu. Ailesinin devamlı hareket etmesiyle 5 farklı ilkokula gitti. Babası çok sinirli bir adamdı ve sinirini en büyük çocuğundan çıkartırdı, ta ki 14 yaşında evden kaçana kadar. 7 yaşındaki Hitler ev işlerini yaptı ve devamlı babasından azar yemesine neden oldu. Notları çok iyiydi ve okumayı çok severdi ama büyüdükçe serseri bir çocuk olmaya başladı. Elma ağaçlarının olduğu bir bahçeye saldırı düzenlemek ve Avusturya yanlısı din öğretmenine Cermen milliyetçiliği yapmak gibi. Hitler’in çok sevdiği, altı yaşındaki kardeşi Edmund, Adolf on yaşındayken öldü ve bu durum Adolf’u derinden etkilendi. Ağaçlarla konuşmaya, mezarlık duvarlarından yıldızları seyretmeye başladı. Dine ilgisi yok oldu ve notları düştü. Liseye geçtiğinde ise derslere hiç alaka duymuyor, kitap okuyor ve çizim yapıyordu. Babası 3 Ocak 1903 tarihinde akciğer kanamasından öldü. Genel final okul sınavına girmedi ve okulu bıraktı ve 16 yaşında işsiz bir çocuk olarak 3 sene yaşadı.

2 – Gençliği:

 

(Hitler’in askerdeki bir fotoğrafı ve en sağda duruyor.)

18 yaşında annesine veda ederek Viyana’ya sanat okulu sınavına girmek için gitti ve sınavı geçemedi. Hemen evine döndü ve döndüğünde annesi hastaydı ve ölmek üzereydi. 1907’de annesini kaybedince çok bir kedere kapıldı. Viyana’ya sanat kariyeri bulmak için bir kez daha gitti ve yine başarısız oldu. Hayatının bir kısmını evsiz barınaklarında ve sokaklarda geçirdi. Yaptığı kartpostallar ile geçimini sağlamaya çalıştı. Hitler’in ideolojik inançlarının ne zaman ve nasıl oluştuğunu saptamak zor fakat onun Viyana hayatı bunda rol almış olmalı. Şehirde Yahudi aleyhtarlığı (karşıtçılığı) şehirde yaygındı. Ve Hitler’in takip ettiği birçok sağ görüşlü, yahudi düşmanı bülten vardı. Birçok ırk olduğuna ve bunların birbirleriyle sürekli mücadele içinde olduğuna ve en saf olanların Alman aryan halkı olduğuna, en kötüsünün ise yahudiler olduğuna karar verdi. Avusturya-Macaristan’ın çok uluslu yapısı onu rahatsız ediyordu ve 24 yaşında askeri görevden kaçmak için Münih’e gitti. 1 yıl kadar daha sokaklarda yaşadı. 1914’te 1. Dünya Savaşı patlak verdi ve Adolf Alman gönüllüsü olarak savaşa katıldı. Savaş ona bir amaç, bir gaye verdi. Asker arkadaşları ona kardeşliği gösterdi bu dehşet zamanlar onun için hayatının en güzel dönemleriydi. Cesur bir asker olduğu söyleniyor ve demir haç ödülü vardı ‘’Birinci sınıf bir demir haç.’’ 1916’da bir topçu mermisi bacağından sakatladı ve on bir İngiliz askerinin kurtardığı söyleniyor. Almanya’ya iyileşmek için döndü ve Almanların savaşa karşı yaptıkları tutumu görünce çileden çıktı. Destek vermelerini beklerken onlar savaştan çekilmelerini söylüyorlardı. Alman askeri olarak cephelere döndü ve 1918’te bir İngiliz gaz saldırısı ile geçici kör olarak Almanya’ya döndü. Burada tedavi altındayken Almanya’nın teslim olduğunu öğrendi. Yenilgiden sorumlu olarak yahudileri ve komünistleri sorumlu tutuyordu.  Savaştan sonra asker olarak orduda kalamadı ama o bir süre orduya haberci olarak yardım etti. Savaştan sonra komünistler bir devrim çabasına girdiler ve hükümet bu konu hakkında çok endişeliydi. Hitler komünist partilerin kontrol edilmesi görevinde yer aldı. ‘’Alman İşçi Partisi’’ adında yeni bir parti kuruldu ve kırmızı bayraklar kaldırıldı. Onların toplantılarından birine gitti ve onların aslında aşırı sağcı olduğunu keşfetti.

3 – Siyasi hayatı:

Hitler bu partide düşüncelerini onlarla paylaştı ve ordudan ayrılarak partiye katıldı.

Harika konuşma yetenekleri ile parti başkanını ve diğerlerini hemen etkiledi ve zirveye çok hızlıca yükseldi partinin yenilenmesine karar verdi ve partinin adını ‘’Nasyonal Sosyalist Alman işçileri Partisi’’ olarak değiştirdi. Kısaca NAZİ adını aldı ve bir bayrak tasarlandı. Politika üzerinde söz sahibi olmamasına rağmen çok büyük sözler verdi, Versay Antlaşmasını bozmak ve tüm Almanları tek toprak altında toplamak gibi. Ve sadece saf aryanların vatandaşlık izni alabilmesi gerektiğini ve yahudilerin vatandaşlıktan çıkarılması gerektiğini söyledi. Bu fikirler zaten aşırı sağcı partilerde vardı fakat onun partisinin farkı kendisiydi. En öndeki sağcı parti NAZİ oldu. O dönemde çoğu partinin savunmacı ekipleri vardı ve NAZİler’in onlardan aşağı kalır yanı yoktu. Hitler Salon Koruma Bölüğü’nü kurdu ve adını Jimnastik ve Spor Birliği ve en son olarak Fırtına Birliği (Kısaca SA) olarak yeniledi. Bu birliğin işi NAZİ(SA askerleriyle birlikte Adolf Hİtler.)
mitinglerini savunmak ve siyasi rakipleri korkutmaktı. Sokaklarda ise bol bol komünist gruplarla kavga ediyorlardı. Versay ile Alman Ordusu küçültüldü ve birçok eğitimli asker işsiz kaldı. Askerler ise SA’ye katılmak istediler ve büyüdükçe büyüdüler. Almanya büyük ekonomik bir sıkıntıya girdi ve Fransızlar’ın yaptıkları birkaç girişimden sonra Hitler ve naziler artık darbe için uygun bir zaman bulduklarını düşündüler. Kasım 1923’te, Mussolini yaptığına özenerek bir salona baskın düzenledi ve oradaki yaptığı mitingde hükümeti gizlice düşüreceklerini anlattılar. Destekçileri ile Münih sokaklarında yürüdüler ve polisin onlardan olmasını beklediler ama işler pek iyi gitmedi. Hitler vatana ihanetten yargılandı ve mahkemede biraz şov yaparak sağcı hakimleri etkiledi. 5 yıl hapis alan Adolf sadece 9 ay hapiste yattı. Onun için hapishane hayatı bir tatildi ve bu sürede kitap yazmak için çok fazla zamanı oldu. Bu olayla onun ideolojisi tüm Almanlara yayıldı fakat onu kimse umursamıyordu. 1928 seçimlerinde naziler sadece %2 oy aldılar. Fakat yeni bir krizle ekonomi çöktü, işsizlik tavan yaptı bu dönemde insanlar ideolojik ayrıma gittiler, aşırı sağcı veya aşırı solcu. Ve onun yaptığı büyük mitinglerle birlikte 1932 yılında Alman Parlamentosundaki en büyük sağcı parti oldu. Başkanlık için aday olmaya karar verdi ve bu işte büyük şeyler başardı ancak I. Dünya Savaşı generaline her seçini kaybediyordu. 1933’te bazı nedenlerle Başbakan olarak görevine geçer, aslında bir kukla gibi yönetmek

 

için koyulmuştu fakat işler tam olarak öyle gitmedi. Alman Parlamentosunda bir yangın çıkar ve Hitler suçu komünistlere yükler. Başkan Hindenburg’u komünistleri ve diğer siyasi rakipleri hapsetmesine izin veren acil kararnameyi imzalamayı ikna etti. Komünistler Dachua’daki ilk toplama kampına gönderildiler. Ve bu dönem Hindenburg’un ölümüyle hitlerin önünde hiç engel kalmadı Parlamentoya gelecekti tüm yasa ve kararları tamamen kendi başına yapmasına izin veren bir yasa sundu muhaliflerin hapiste olması ve SA’in yaptığı baskılar sayesinde kabul edildi. 2 aylık başbakanlık sonrasında diktatör konumuna oturmuştu. Tek problem SA’in lideri (Ernst Röhm) SA’yi düzenli Alman ordusuna katmak istiyordu, Alman ordusu ise bunu istemedi. Hitler, eğitimli Alman ordusunun desteğini, onun kaba ve sıradan SA’sından daha çok önemsiyordu. Bu yüzden bir gece Haziran 1934’te Röhm’u ve diğer SA subaylarını toplayıp katletti. Bu sayede geçmişte onunla aynı fikirde olmayanları da öldürdü. Bu gece 200 insan Uzun Bıçakları Gecesi olarak bilinen gecede öldürüldü. Ordu bu olaydan sonra führere (Adolf HİTLER’e) tam bağımlılık yemini etti. Almanya’daki yaşam kökten değişti ve yahudiler başlangıçta damgalandı ve işletmeleri boykot edildi. Sonunda ise Hitler’in toplama kamplarında 6 milyon yahudi erkeği, kadını ve çocuğu öldürülmesi bekleniyordu. Yüz binlerce insan fiziksel ve zihinsel kusurlar için sterilizasyona zorlandı. Hitler Gençliği, gençlerin beynini yıkamak için yapıldı, çocukları dövüşmek için ettiler. Kızlara fazlasıyla aryan ırkından çocuklara sahip olmaları söyleniyordu ve onlarda bir dönem fabrikalarda çalıştılar, savaştılar. Standart selam değişti ve onu kullanmamak bile toplama kampına gönderilmek için bir sebep oldu. Herkes Hitler destekçisi gibi görünüyordu. Eğer Hitler’e karşı bir tavır ya da ona karşı bir konuşma yaparsan toplama kampında uyanabilirdin. En sonunda ise milyonların öldüğü bir yıkıma yol açtı, II. Dünya Savaşı.

4 – Ölümü:

2. Dünya Savaşı sonlarına doğru Berlin’in içlerinde sıkıştı ve teslim olmak istemiyordu. Adolf Hitler, 30 Nisan 1945’te Berlin’deki yer altı sığınağı Führerbunker‘de kendini vurarak intihar etti. Kendisiyle birlikte eşi Eva Braun da siyanür alarak kendini öldürdü. Hitler’in daha önceden vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda cesetler, aynı gün öğleden sonra sığınağın acil çıkışının merdivenlerinden dışarı çıkarıldı ve yakınlardaki Reichskanzlei’nin bahçesinde üzerine petrol dökülerek ateşe verildi.

CEVAP VER

Lütfen Yorumu Ekleyiniz.
Lütfen Adınızı Giriniz.